ZiarulNational.md : // 12 meciuri fără VICTORIE pentru naționala R. Moldova. „Tricolorii” au pierdut amicalul cu Costa de Fildeș, însă partea bună e că echipa a DOMINAT

0
53

Naționala R. Moldova de fotbal a pierdut meciul amical cu Costa de Fildeș, disputat în Franța, scor 2-1, și nu reușește să întrerupă seria de 12 partide fără victorie. Totuși, noul selecționer Alexandru Spiridon a reușit să schimbe câte ceva la națională – echipa joacă mai dezinvolt, reușește să pună presiune pe adversar și chiar a dominat Costa de Fildeș.

Echipa noastră a început curajos meciul cu Cote d’Ivoire, echipă care a ratat la mustață prezența la Campionatul Mondial din Rusia. Prima ocazie de gol i-a aparținut tânărului fundaș de bandă Oleg Reabciuk (20 de ani), legitimat la echipa secundă a portughezilor de la FC Porto.

Fotbaliștii din Coasta de Fildeș au preferat să presteze un joc de așteptare, iar în minutul 20 au deschis scorul după o greșeală a fundașului central Veaceslav Posmac. Golul al doilea a venit, de asemenea, după ce același Posmac l-a scăpat din marcaj pe Nicolas Pepe (minutul 44).

Echipa noastră a reveni mai motivată de la cabine și a pus stăpânire pe meci. În minutul 59, mijlocașul Artur Ioniță a reușit să reducă din handicap, după ce mingea a ajuns cu noroc la el după o lovitură de colț. Jucătorii noștri și-au dorit foarte mult să egaleze, dar a lipsit pasa decisivă, precum și un atacant care să facă diferența.